libreport - en to pa translation catalogue (278 entries)

en: 
    & [-v] [-c CONFFILE] -d DIR
    or:
    & [-v] [-c CONFFILE] [-d DIR] -t[ID] FILE...
    
    Reports a problem to RHTSupport.
    
    If not specified, CONFFILE defaults to
pa: 
    & [-v] [-c CONFFILE] -d DIR
    or:
    & [-v] [-c CONFFILE] [-d DIR] -t[ID] FILE...
    
    RHTSupport ਨੂੰ ਮੁਸ਼ਕਿਲ ਬਾਰੇ ਸੂਚਿਤ ਕਰਦਾ ਹੈ।
    
    ਜੇਕਰ ਦਰਸਾਇਆ ਨਹੀਂ ਗਿਆ, CONFFILE ਮੂਲ ਹੋ ਜਾਂਦੀ ਹੈ ਇਸ ਵਿੱਚ

en: 
    & [-vbf] [-c CONFFILE] -d DIR
    or:
    & [-v] [-c CONFFILE] [-d DIR] -t[ID] FILE...
    
    Reports problem to Bugzilla.
    
    The tool reads DIR. Then it logs in to Bugzilla and tries to find a bug
    with the same abrt_hash:HEXSTRING in 'Whiteboard'.
    
    If such bug is not found, then a new bug is created. Elements of DIR
    are stored in the bug as part of bug description or as attachments,
    depending on their type and size.
    
    Otherwise, if such bug is found and it is marked as CLOSED DUPLICATE,
    the tool follows the chain of duplicates until it finds a non-DUPLICATE bug.
    The tool adds a new comment to found bug.
    
    The URL to new or modified bug is printed to stdout and recorded in
    'reported_to' element.
    
    If not specified, CONFFILE defaults to
pa: 
    & [-vbf] [-c CONFFILE] -d DIR
    or:
    & [-v] [-c CONFFILE] [-d DIR] -t[ID] FILE...
    
    ਬੱਗਜ਼ਿਲਾ ਨੂੰ ਮੁਸ਼ਕਿਲ ਬਾਰੇ ਇਤਲਾਹ ਕਰਦਾ ਹੈ।
    
    ਇਹ ਸੰਦ DIR ਪੜ੍ਹਦਾ ਹੈ। ਫਿਰ ਇਹ ਬੱਗਜ਼ਿਲਾ ਵਿੱਚ ਦਰਜ ਕਰਦਾ ਹੈ ਅਤੇ 'Whiteboard' ਵਿੱਚ
     ਉਸੇ abrt_hash:HEXSTRING ਨਾਲ ਬੱਗ ਲੱਭਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਦਾ ਹੈ।
    
    ਜੇਕਰ ਅਜਿਹਾ ਬੱਗ ਨਹੀਂ ਲੱਭਦਾ, ਤਾਂ ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਬੱਗ ਬਣਾਇਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ। 
    DIR ਦੇ ਤੱਤ ਬੱਗ ਜਾਣਕਾਰੀ ਜਾਂ ਨੱਥੀ ਵਜੋਂ ਬੱਗ ਵਿੱਚ, ਕਿਸਮ ਤੇ ਆਕਾਰ ਦੇ
     ਹਿਸਾਬ ਨਾਲ ਸਾਂਭੇ ਜਾਂਦੇ ਹਨ।
    
    ਐਪਰ, ਜੇਕਰ ਅਜਿਹਾ ਬੱਗ ਲੱਭ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਇਸਨੂੰ CLOSED DUPLICATE ਦੀ ਨਿਸ਼ਾਨੀ
     ਲਾ ਦਿੱਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ, ਸੰਦ ਨਕਲਾਂ ਦੀ ਲੜੀ ਦੀ ਪੈਰਵੀ ਕਰਦਾ ਹੈ ਜਦ ਤੱਕ ਕਿ ਇਹਨੂੰ
     non-DUPLICATE ਬੱਗ ਲੱਭ ਨਹੀਂ ਜਾਂਦਾ। ਸੰਦ ਬੱਗ ਲੱਭਿਆ ਦੀ ਨਵੀਂ ਟਿੱਪਣੀ ਜੋੜ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।
    
    ਨਵੇਂ ਜਾਂ ਨਵਿਆਏ ਬੱਗ ਦਾ URL, stdout ਤੇ ਛਾਪਿਆ ਅਤੇ
     'reported_to' ਤੱਤ ਵਿੱਚ ਦਰਜ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ
    
    ਅਗਰ ਨਹੀਂ ਦਰਸਾਇਆ ਗਿਆ, CONFFILE ਮੂਲ ਹੋ ਜਾਂਦੀ ਹੈ ਨੂੰ

en: 
    No changes were detected in the report
pa: 
    ਰਿਪੋਰਟ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਤਬਦੀਲੀ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: 
    The report has been updated
pa: 
    ਰਿਪੋਰਟ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ

en: # Architecture
pa: # ਹਾਰਡਵੇਅਰ

en: # Backtrace
    # Check that it does not contain any sensitive data (passwords, etc.)
pa: # ਬੈਕਟਰੇਸ
    # ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਕਿ ਇਸ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ ਡਾਟਾ (ਪਾਸਵਰਡ, ਆਦਿ) ਨਹੀਂ ਹੈ

en: # Command line
pa: # ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ

en: # Component
pa: # ਅੰਸ਼

en: # Core dump
pa: # ਕੋਰ ਡੰਪ

en: # Describe the circumstances of this crash below
pa: # ਇਸ ਕਰੈਸ਼ ਦੀਆਂ ਹਾਲਾਤਾਂ ਹੇਠਾਂ ਦਿਓ

en: # Executable
pa: # ਐਗਜ਼ੀਕਿਊਟੇਬਲ

en: # Kernel version
pa: # ਕਰਨਲ ਵਰਜਨ

en: # Package
pa: # ਗੰਢ

en: # Reason of crash
pa: # ਕਰੈਸ਼ ਹੋਣ ਦਾ ਕਾਰਨ

en: # Release string of the operating system
pa: # ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ ਦੀ ਰੀਲੀਜ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: # This field is read only
pa: # ਇਹ ਖੇਤਰ ਸਿਰਫ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਹੈ

en: %llu bytes, %u files
pa: %llu ਬਾਈਟਾਂ, %u ਫਾਇਲਾਂ

en: & -o [-d] DIR
    
    newt tool to report problem saved in specified DIR
pa: & -o [-d] DIR
    
    newt ਟੂਲ ਜੋ ਨਿਰਧਾਰਤ DIR ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੀ ਸਮੱਸਿਆ ਰਿਪੋਰਟ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: & [-v] --target TARGET --ticket ID FILE...
    
    Uploads FILEs to specified ticket on TARGET.
    
    This tool is provided to ease transition of users of report package
    to libreport. Recognized TARGETs are 'strata' and 'bugzilla',
    first one invokes upload to RHTSupport and second - to Bugzilla.
    
    Configuration (such as login data) can be supplied via files
pa: & [-v] --target TARGET --ticket ID FILE...
    
    FILEs ਨੂੰ TARGET ਉੱਤੇ ਦਰਸਾਈ ਗਈ ਟਿਕਟ ਤੇ ਅਪਲੋਡ ਕਰਦਾ ਹੈ.
    
    ਇਹ ਸੰਦ ਰਿਪੋਰਟ ਪੈਕੇਜ ਵਰਤਣ ਵਾਲਿਆਂ ਦਾ libreport ਵਿੱਚ ਤਬਾਦਲੇ ਨੂੰ ਸੌਖਾ ਕਰਨ
     ਲਈ ਮੁਹੱਈਆ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ। 'starta' ਅਤੇ 'bugzilla' ਜਾਣੇ-ਪਛਾਣੇ TARGETs ਹਨ,
     ਪਹਿਲਾ RHTSupport ਨੂੰ ਅਤੇ ਦੂਜਾ Bugzilla ਨੂੰ ਅਪਲੋਡ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਦਾ ਹੈ।
    
    ਸੰਰਚਨਾ (ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਲਾਗਿਨ ਡਾਟਾ) ਫਾਈਲਾਂ ਦੁਆਰਾ ਮੁਹੱਈਆ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: & [-v] -d DIR [-c CONFFILE]
    
    Sends contents of a problem directory DIR via email
    
    If not specified, CONFFILE defaults to
pa: & [-v] -d DIR [-c CONFFILE]
    
    ਸਮੱਸਿਆ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ DIR ਦੇ ਸੰਖੇਪ ਈਮੇਲ ਰਾਹੀਂ ਭੇਜਦਾ ਹੈ
    
    ਜੇ ਨਿਰਧਾਰਤ ਨਹੀਂ, CONFFILE ਮੂਲ ਇਸ ਤਰਾਂ ਹੁੰਦੀ ਹੈ

en: & [-v] -d DIR [-o FILE] [-a yes/no] [-r]
    
    Prints problem information to standard output or FILE
pa: & [-v] -d DIR [-o FILE] [-a yes/no] [-r]
    
    ਸਮੱਸਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨੂੰ ਮਿਆਰੀ ਆਊਟਪੁੱਟ ਜਾਂ FILE ਵਿੱਚ ਪਰਿੰਟ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: & [-v] [-c CONFFILE]... -d DIR
    
    Reports kernel oops to kerneloops.org (or similar) site.
    
    Files with names listed in $EXCLUDE_FROM_REPORT are not included
    into the tarball.
    
    CONFFILE lines should have 'PARAM = VALUE' format.
    Recognized string parameter: SubmitURL.
    Parameter can be overridden via $KerneloopsReporter_SubmitURL.
pa: & [-v] [-c CONFFILE]... -d DIR
    
    ਕਰਨਲ oops ਨੂੰ kerneloops.org (ਜਾਂ ਅਜਿਹੀਆਂ) ਸਾਈਟ ਤੇ ਸੂਚਿਤ ਕਰਦਾ ਹੈ।
    
    $EXCLUDE_FROM_REPORT ਵਿੱਚ ਸੂਚੀਬੱਧ ਨਾਂ ਵਾਲੀਆਂ ਫਾਈਲਾਂ 
    ਟਾਰਬਾਲ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀਆਂ ਹਨ।
    
    CONFFILE ਵਿੱਚ 'PARAM = VALUE' ਫਾਰਮੈਟ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।
    ਜਾਣਿਆ ਪਛਾਣਿਆ ਸਤਰ ਗੁਣ: SubmitURL.
    ਗੁਣ $KerneloopsReporter_SubmitURL ਦੁਆਰਾ ਮੁੜ ਲਿਖਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: & [-vpod] [-g GUI_FILE] [-n PROG_NAME] DIR
    
    GUI tool to analyze and report problem saved in specified DIR
pa: & [-vpod] [-g GUI_FILE] [-n PROG_NAME] DIR
    
    GUI ਟੂਲ ਜੋ ਨਿਰਧਾਰਤ DIR ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੀ ਸਮੱਸਿਆ ਦੀ ਜਾਂਚ ਅਤੇ ਰਿਪੋਰਟ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: '%s' is not an ordinary file
pa: '%s' ਇੱਕ ਸਧਾਰਨ ਫਾਈ`ਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: 'strata' or 'bugzilla'
pa: 'strata' ਜਾਂ 'bugzilla'

en: (binary file, %llu bytes)
pa: (ਬਾਇਨਰੀ ਫਾਇਲ, %llu ਬਾਈਟਾਂ)

en: (click here to view/edit)
pa: (ਵੇਖੋ/ਸੋਧੋ ਲਈ ਏਥੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ)

en: (no description)
pa: (ਕੋਈ ਵੇਰਵਾ ਨਹੀਂ)

en: (not needed, '%s' already exists)
pa: (ਲੋੜ ਨਹੀਂ, '%s' ਪਹਿਲਾਂ ਮੌਜੂਦ ਹੈ)

en: --- Running %s ---
pa: --- %s ਚਲਾ ਰਿਹਾ ਹੈ ---

en: <b>Your comments are not private.</b> They may be included into publicly visible problem reports.
pa: <b>ਤੁਹਾਡੇ ਹਿੱਸੇ ਨਿੱਜੀ ਨਹੀਂ ਹਨ।</b> ਇਹਨਾਂ ਨੂੰ ਜਨਤਕ ਤੌਰ ਤੇ ਦਿੱਖਦੀਆਂ ਸਮੱਸਿਆ ਰਿਪੋਰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Add %s to CC list
pa: %s ਨੂੰ CC ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ

en: Add program names to log
pa: ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ ਨਾਂ ਲਾਗ ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ

en: Add to existing Red Hat Support case
pa: ਮੌਜੂਦਾ  ਰੈੱਡ ਹੈਟ ਸਮਰਥਨ ਮਾਮਲੇ ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ

en: Adding attachments to bug %i
pa: ਬੱਗ %i ਨਾਲ ਨੱਥੀ ਜੋੜ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Adding comment to case '%s'
pa: '%s' ਮਾਮਲੇ ਵਿੱਚ ਟਿੱਪਣੀ ਜੋੜੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Adding new comment to bug %d
pa: bug(%d) ਵਿੱਚ ਨਵੀਂ ਟਿੱਪਣੀ ਜੋੜ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Address of Bugzilla server
pa: ਬੱਗਜ਼ੀਲਾ ਸਰਵਰ ਦਾ ਪਤਾ

en: Address of the Red Hat support portal
pa: Red Hat ਸਹਿਯੋਗ ਪੋਰਟਲ ਦਾ ਪਤਾ

en: Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ

en: Alternate GUI file
pa: ਬਦਲਵੀਂ GUI ਫਾਇਲ

en: Analyze, collect and report problem data in DUMP_DIR
pa: DUMP_DIR ਵਿੱਚ ਸਮੱਸਿਆ ਡਾਟਾ ਵੇਖੋ, ਇਕੱਠਾ ਕਰੋ ਅਤੇ ਰਿਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Analyzing
pa: ਜਾਂਚ ਹੋ ਰਹੀ ਹੈ

en: Analyzing did not start yet
pa: ਹਾਲੇ ਪੜਤਾਲ ਚਾਲੂ ਨਹੀਂ ਹੋਈ

en: Analyzing failed. You can try another analyzer if available.
pa: ਪੜਤਾਲ ਫੇਲ ਹੋਈ। ਜੇ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਹੋਰ ਜਾਂਚਕਾਰ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Analyzing finished. You can proceed to the next step.
pa: ਪੜਤਾਲ ਮੁਕੰਮਲ ਹੋਈ। ਤੁਸੀਂ ਅਗਲੇ ਪਗ ਤੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Analyzing...
pa: ਪੜਤਾਲ ਹੋ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Append
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰੋ

en: Append new reports or overwrite the old one.
pa: ਨਵੀਂਆਂ ਰਿਪੋਰਟਾਂ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰੋ ਜਾਂ ਪੁਰਾਣੀਆਂ ਮੁੜ ਤੋਂ ਲਿਖੋ।

en: Append to, or overwrite FILE
pa: ਆਖਰ ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ, ਜਾਂ FILE ਨੂੰ ਫਿਰ ਤੋਂ ਲਿਖੋ

en: Archive is created: '%s'
pa: ਆਰਕਾਇਵ ਬਣਾਈ ਗਈ ਹੈ: '%s'

en: Attach FILEs [to bug with this ID]
pa: FILEs ਨੱਥੀ ਕਰੋ [ਇਸ ID ਵਾਲੇ ਬੱਗ ਨਾਲ]

en: Attach a file
pa: ਫਾਈਲ ਨੱਥੀ ਕਰੋ

en: Attaching '%s' to case '%s'
pa: '%s' ਨੂੰ ਕੇਸ '%s' ਨਾਲ ਨੱਥੀ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Attaching better backtrace
pa: ਵਧੀਆ ਬੈਕਟਰੇਸ ਨੱਥੀ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Attaching problem data to case '%s'
pa: '%s' ਮਾਮਲੇ ਵਿੱਚ ਸਮੱਸਿਆ ਡਾਟਾ ਜੋੜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Bad value for '%s': %s
pa: '%s' ਲਈ ਗਲਤ ਮੁੱਲ: %s

en: Base URL to upload to
pa: ਅੱਪਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਬੇਸ URL

en: Bug %i is CLOSED as DUPLICATE, but it has no DUP_ID
pa: ਬੱਗ %i CLOSED ਹੈ DUPLICATE ਤੌਰ ਤੇ, ਪਰ ਇਸ ਦਾ ਕੋਈ DUP_ID ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Bug %i is CLOSED, but it has no RESOLUTION
pa: ਬੱਗ %i CLOSED ਹੈ, ਪਰ ਇਸ ਦਾ ਕੋਈ RESOLUTION ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Bug is already reported: %i
pa: ਬੱਗ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਸੂਚਿਤ ਕੀਤਾ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੈ: %i

en: Bugzilla
pa: ਬੱਗਜ਼ੀਲਾ

en: Bugzilla URL
pa: ਬੱਗਜ਼ੀਲਾ URL

en: Bugzilla account password
pa: ਬੱਗਜ਼ੀਲਾ ਅਕਾਊਂਟ ਪਾਸਵਰਡ

en: Bugzilla account user name
pa: ਬੱਗਜ਼ੀਲਾ ਅਕਾਊਂਟ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: Bugzilla couldn't find parent of bug %d
pa: ਬੱਗਜ਼ੀਲਾ ਨੂੰ bug %d ਦਾ ਅਧਾਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Caching files from {0} made from {1}
pa: {0} ਤੋਂ ਫਾਇਲਾਂ ਕੈਸ਼ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ ਜੋ {1} ਤੋਂ ਬਣੀਆਂ ਹਨ

en: Can't copy '%s': %s
pa: '%s' ਦੀ ਨਕਲ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦਾ: %s

en: Can't create a temporary directory in /tmp
pa: /tmp ਵਿੱਚ ਆਰਜੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾ ਨਹੀਂ ਸਕਦਾ

en: Can't create temporary file in /tmp
pa: /tmp ਵਿੱਚ ਆਰਜੀ ਫਾਈਲ ਨਹੀਂ ਬਣਾ ਸਕਦਾ

en: Can't delete: '%s'
pa: ਹਟਾ ਨਹੀਂ ਸਕਦਾ: '%s'

en: Can't disable repository '{0!s}': {1!s}
pa: ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ '{0!s}' ਨੂੰ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦਾ: {1!s}

en: Can't extract files from '{0}'
pa: '{0}' ਤੋਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨਹੀਂ ਲੈ ਸਕਦਾ

en: Can't extract package '{0}'
pa: ਪੈਕੇਜ '{0}' ਨੂੰ ਖੋਲ ਨਹੀਂ ਸਕਦਾ

en: Can't find crash thread
pa: ਕਰੈਸ਼ ਥਰਿੱਡ ਲੱਭ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ

en: Can't find packages for {0} debuginfo files
pa: {0} debuginfo ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਪੈਕੇਜ ਨਹੀਂ ਲੱਭ ਸਕਦਾ

en: Can't open '%s' for writing. Please select another file:
pa: ਲਿਖਣ ਲਈ '%s' ਨੂੰ ਖੋਲ ਨਹੀਂ ਸਕਦਾ। ਹੋਰ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ ਜੀ:

en: Can't parse backtrace
pa: ਬੇਕਟਰੇਸ ਪਾਰਸ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦਾ

en: Can't remove %s, probably contains an error log
pa: %s ਨੂੰ ਹਟਾ ਨਹੀਂ ਸਕਦਾ, ਸੰਭਵ ਹੈ ਕਿ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਲਾਗ ਇਸ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੈ

en: Can't remove '{0}': {1}
pa: '{0}' ਨੂੰ ਹਟਾ ਨਹੀਂ ਸਕਦਾ: {1}

en: Can't setup {0}: {1}, disabling
pa: {0} ਨੂੰ ਸੈੱਟਅੱਪ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦਾ: {1}, ਅਯੋਗ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Can't write to '{0}': {1}
pa: '{0}' ਵਿੱਚ ਲਿਖ ਨਹੀਂ ਸਕਦਾ: {1}

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Cancelled by user.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਦੁਆਰਾ ਰੱਦ ਕੀਤਾ ਗਿਆ।

en: Cannot run vi: $TERM, $VISUAL and $EDITOR are not set
pa: vi ਨਹੀਂ ਚਲਾ ਸਕਿਆ: $TERM, $VISUAL ਅਤੇ $EDITOR ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤੇ

en: Case number (default:previously reported case):
pa: ਮਾਮਲਾ ਕ੍ਰਮਾਂਕ (ਮੂਲ:ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਸੂਚਿਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਮਾਮਲਾ):

en: Case number:
pa: ਮਾਮਲਾ ਕ੍ਰਮਾਂਕ:

en: Check SSL key validity
pa: SSL ਕੁੰਜੀ ਯੋਗਤਾ ਚੈੱਕ ਕਰੋ

en: Checking for duplicates
pa: ਨਕਲਾਂ ਲਈ ਜਾਂਚ ਜਾਰੀ

en: Checking for hints
pa: ਇਸ਼ਾਰਿਆਂ ਲਈ ਜਾਂਚਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Click 'Apply' to start reporting
pa: ਰਿਪੋਰਟਿੰਗ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਲਈ 'ਲਾਗੂ' ਦਬਾਓ

en: Collecting
pa: ਇਕੱਠਾ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Collecting did not start yet
pa: ਹਾਲੇ ਤੱਕ ਇਕੱਠਾ ਕਰਨ ਨਹੀਂ ਲੱਗਾ

en: Collecting failed. You can try another collector if available.
pa: ਕੁਲੈਕਟਿੰਗ ਫੇਲ ਹੋਈ। ਜੇ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਹੋਰ ਕੁਲੈਕਟਰ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Collecting finished. You can proceed to the next step.
pa: ਕੁਲੈਕਟਿੰਗ ਮੁਕੰਮਲ ਹੋਈ। ਤੁਸੀਂ ਅਗਲੇ ਪਗ ਤੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Collecting...
pa: ਇਕੱਠਾ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Compressing data
pa: ਡਾਟਾ ਸੰਕੁਚਿਤ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Con_figure %s
pa: %s ਸੰਰਚਨਾ(_f)

en: Config file
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ

en: Configuration file
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਈਲ

en: Configuration file (may be given many times)
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ (ਕਈ ਵਾਰ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ)

en: Configure E_vent
pa: ਈਵੈਂਟ ਸੰਰਚਿਤ ਕਰੋ(_v)

en: Confirm data to report
pa: ਰਿਪੋਰਟ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਡਾਟੇ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Create new Red Hat Support case
pa: ਨਵਾਂ ਰੈੱਡ ਹੈਟ ਸਮਰਥਨ ਮਾਮਲਾ ਬਣਾਓ

en: Create reported_to in DIR
pa: DIR ਵਿੱਚ reported_to ਬਣਾਓ

en: Creating a new bug
pa: ਨਵਾਂ ਬੱਗ ਬਣਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Creating a new case
pa: ਨਵਾਂ ਮਾਮਲਾ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Details
pa: ਵੇਰਵੇ

en: Display version and exit
pa: ਵਰਜਨ ਵਿਖਾਓ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Do you still want to create a RHTSupport ticket?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਹਾਲੇ ਵੀ ਇੱਕ RHTSupport ਟਿਕਟ ਬਣਾਉਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Documentation which might be relevant:
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ੀ ਜੋ ਲੋੜੀਂਦੀ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ:

en: Don't ask me again
pa: ਮੈਨੂੰ ਦੁਬਾਰਾ ਨਾ ਪੁੱਛੋ।

en: Don't store passwords
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਨਾ ਸੰਭਾਲੋ

en: Download cancelled by user
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਦੁਆਰਾ ਡਾਊਨਲੋਡ ਰੱਦ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Downloading ({0} of {1}) {2}: {3:3}%
pa: ({0} ਨੂੰ {1} ਵਿੱਚੋਂ) {2} ਨੂੰ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ: {3:3}%

en: Downloading package {0} failed
pa: ਪੈਕੇਜ {0} ਦਾ ਡਾਊਨਲੋਡ ਫੇਲ ਹੋਇਆ

en: Downloading {0:.2f}Mb, installed size: {1:.2f}Mb. Continue?
pa: {0:.2f}Mb ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ, ਇੰਸਟਾਲ ਅਕਾਰ: {1:.2f}Mb। ਜਾਰੀ ਕਰਨਾ?

en: Dump directory
pa: ਡੰਪ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Email was sent to: %s
pa: ਈਮੇਲ ਇਸਨੂੰ ਭੇਜੀ ਸੀ: %s

en: Empty RHTS login or password
pa: RHTS ਲਾਗਇਨ ਜਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਨੂੰ ਖਾਲੀ ਕਰੋ

en: Empty login or password, please check your configuration
pa: ਖਾਲੀ ਲਾਗਇਨ ਜਾਂ ਪਾਸਵਰਡ, ਆਪਣੀ ਸੰਰਚਨਾ ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਜੀ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Error in case creation at '%s', HTTP code: %d
pa: ਮਾਮਲਾ ਬਣਾਉਣ ਵਿੱਚ '%s' ਉੱਤੇ ਗਲਤੀ, HTTP ਕੋਡ: %d

en: Error in case creation at '%s', HTTP code: %d, server says: '%s'
pa: ਮਾਮਲਾ ਬਣਾਉਣ ਵਿੱਚ '%s' ਉੱਤੇ ਗਲਤੀ, HTTP ਕੋਡ: %d, ਸਰਵਰ ਕਹਿੰਦਾ ਹੈ: '%s'

en: Error in case creation at '%s': %s
pa: ਮਾਮਲਾ ਬਣਾਉਣ ਵਿੱਚ '%s' ਉੱਤੇ ਗਲਤੀ: %s

en: Error in case creation at '%s': no Location URL, HTTP code: %d
pa: ਮਾਮਲਾ ਬਣਾਉਣ ਵਿੱਚ '%s' ਉੱਤੇ ਗਲਤੀ: ਕੋਈ ਟਿਕਾਣਾ URL ਨਹੀਂ HTTP ਕੋਡ: %d

en: Error in comment creation at '%s', HTTP code: %d
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਬਣਾਉਣ ਵਿੱਚ '%s' ਉੱਤੇ ਗਲਤੀ, HTTP ਕੋਡ: %d

en: Error in comment creation at '%s', HTTP code: %d, server says: '%s'
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਬਣਾਉਣ ਵਿੱਚ '%s' ਉੱਤੇ ਗਲਤੀ, HTTP ਕੋਡ: %d, ਸਰਵਰ ਕਹਿੰਦਾ ਹੈ: '%s'

en: Error in comment creation at '%s': %s
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਬਣਾਉਣ ਵਿੱਚ '%s' ਉੱਤੇ ਗਲਤੀ: %s

en: Error in comment creation at '%s': no Location URL, HTTP code: %d
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਬਣਾਉਣ ਵਿੱਚ '%s' ਉੱਤੇ ਗਲਤੀ:ਕੋਈ ਟਿਕਾਣਾ URL ਨਹੀਂ, HTTP ਕੋਡ: %d

en: Error initializing yum (YumBase.doConfigSetup): '{0!s}'
pa: yum ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ (YumBase.doConfigSetup): '{0!s}'

en: Error retrieving filelists: '{0!s}'
pa: ਫਾਇਲਲਿਸਟ ਲੈਣ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ: '{0!s}'

en: Error retrieving metadata: '{0!s}'
pa: ਮੈਟਾਡਾਟਾ ਲੈਣ ਵੇਲੇ ਗਲਤੀ '{0!s}'

en: Essential element '%s' is missing, can't continue
pa: ਜਰੂਰੀ ਐਲੀਮੈਂਟ '%s' ਗੈਰਮੌਜੂਦ ਹੈ, ਜਾਰੀ ਨਹੀਂ ਰਹਿ ਸਕਦਾ

en: Event
pa: ਈਵੈਂਟ

en: Event Configuration
pa: ਈਵੈਂਟ ਸੰਰਚਨਾ

en: Examples: ftp://[user[:pass]@]host/dir/[file.tar.gz], scp://[user[:pass]@]host/dir/[file.tar.gz], file:///dir/[file.tar.gz]
pa: ਉਦਾਹਰਨ: ftp://[user[:pass]@]host/dir/[file.tar.gz], scp://[user[:pass]@]host/dir/[file.tar.gz], file:///dir/[file.tar.gz]

en: Existing Red Hat Support case
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਰੈੱਡ ਹੈਟ ਸਮਰਥਨ ਮਾਮਲਾ

en: Extracting cpio from {0}
pa: cpio ਨੂੰ {0} ਤੋਂ ਖੋਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Find BUG-ID according to DUPHASH
pa: BUG-ID  ਨੂੰ DUPHASH ਮੁਤਾਬਕ ਲੱਭੋ

en: Force reporting even if this problem is already reported
pa: ਧੱਕੇ ਨਾਲ ਰਿਪੋਰਟਿੰਗ ਕਰੋ ਭਾਵੇਂ ਇਹ ਸਮੱਸਿਆ ਪਹਿਲਾਂ ਵੀ ਰਿਪੋਰਟ ਕੀਤੀ ਹੈ

en: Found the same comment in the bug history, not adding a new one
pa: ਬੱਗ ਅਤੀਤ ਵਿੱਚ ਉਹੀ ਟਿੱਪਣੀ ਮਿਲੀ ਹੈ, ਨਵੀਂ ਨਹੀਂ ਜੋੜ ਰਿਹਾ

en: Gnome Keyring is not available, your settings won't be saved!
pa: ਗਨੋਮ ਕੀਰਿੰਗ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਤੁਹਾਡੀਆਂ ਸੈਟਿੰਗ ਸੰਭਾਲੀਆਂ ਨਹੀਂ ਜਾਣਗੀਆਂ!

en: Go to next step
pa: ਅਗਲੇ ਕਦਮ ਤੇ ਜਾਓ

en: How did this problem happen (step-by-step)? How can it be reproduced? Any additional comments useful for diagnosing the problem? Please use English if possible.
pa: ਇਹ ਸਮੱਸਿਆ ਕਿਵੇਂ ਆਈ (ਕਦਮ-ਦਰ-ਕਦਮ)? ਇਸਨੂੰ ਦੁਬਾਰਾ ਕਿਵੇਂ ਪੈਦਾ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ? ਸਮੱਸਿਆ ਜਾਂਚ ਲਈ ਹੋਰ ਕੋਈ ਵਾਧੂ ਟਿੱਪਣੀ? ਕ੍ਰਿਪਾ ਕਰ ਕੇ ਜੇ ਹੋ ਸਕੇ ਤਾਂ ਅੰਗਰੇਜੀ ਵਰਤੋ।

en: How would you like to report the problem?
pa: ਤੁਸੀਂ ਸਮੱਸਿਆ ਕਿਵੇਂ ਰਿਪੋਰਟ ਕਰਨੀ ਪਸੰਦ ਕਰੋਗੇ?

en: How you would like to analyze the problem?
pa: ਤੁਸੀਂ ਸਮੱਸਿਆ ਨੂੰ ਕਿਵੇਂ ਜਾਂਚਣਾ ਪਸੰਦ ਕਰੋਗੇ?

en: I don't know what caused this problem
pa: ਮੈਨੂੰ ਪਤਾ ਨਹੀਂ ਕਿ ਇਹ ਸਮੱਸਿਆ ਕਿਵੇਂ ਆਈ

en: I reviewed the data and _agree with submitting it
pa: ਮੈਂ ਡਾਟਾ ਵੇਖ ਲਿਆ ਹੈ ਅਤੇ ਭੇਜਣ ਲਈ ਸਹਿਮਤ ਹਾਂ(_a)

en: If you are reporting to a remote server, make sure you removed all private data (such as usernames and passwords). Backtrace, command line, environment variables are the typical items in need of examining.
pa: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਦੁਰੇਡੇ ਸਰਵਰ ਨੂੰ ਇਤਲਾਹ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ, ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਓ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਸਭ ਨਿੱਜੀ ਡਾਟਾ (ਜਿਵੇਂ ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ ਅਤੇ ਪਾਸਵਰਡ) ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਹੈ। ਬੈਕਟਰੇਸ, ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ ਇਨਵਾਇਰਨਮੈਂਟ ਵੇਰੀਏਬਲ ਖਾਸ ਚੀਜਾਂ ਹਨ ਜੋਂ ਜਾਂਚ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ

en: If you want to report the problem to a different destination, collect additional information, or provide a better problem description and repeat reporting process, press 'Forward'.
pa: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਵੱਖਰੇ ਟਿਕਾਣੇ ਤੇ ਸਮੱਸਿਆ ਰਿਪੋਰਟ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਵਾਧੂ ਜਾਣਕਾਰੀ ਇਕੱਠੀ ਕਰੋ, ਜਾਂ ਵਧੀਆ ਸਮੱਸਿਆ ਵੇਰਵਾ ਦਿਓ ਅਤੇ ਰਿਪੋਰਟਿੰਗ ਦੁਹਰਾਓ, 'ਅੱਗੇ' ਦਬਾਓ।

en: Include
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰੋ

en: Initializing yum
pa: yum ਨੂੰ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Invalid boolean value '%s'
pa: ਗਲਤ ਬੂਲੀਅਨ ਮੁੱਲ '%s'

en: Invalid input, program exiting...
pa: ਗਲਤ ਇੰਪੁੱਟ, ਪਰੋਗਰਾਮ ਬੰਦ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Invalid number '%s'
pa: ਗਲਤ ਨੰਬਰ '%s'

en: Invalid utf8 character '%c'
pa: ਗਲਤ utf8 ਅੱਖਰ '%c'

en: Item '%s' already exists and is not modifiable
pa: ਇਕਾਈ '%s' ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ ਅਤੇ ਸੋਧੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: List possible events [which start with PREFIX]
pa: ਸੰਭਵ ਈਵੈਂਟ ਵਿਖਾਓ [ਜੋ PREFIX ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਹੁੰਦਾ ਹੈ]

en: Log File
pa: ਲਾਗ ਫਾਈਲ

en: Log to syslog
pa: syslog ਵਿੱਚ ਲਾਗ ਕਰੋ

en: Logger
pa: ਲਾਗਰ

en: Logging into Bugzilla at %s
pa: ਬੱਗਜ਼ੀਲਾ ਵਿੱਚ %s ਤੇ ਲਾਗਿੰਗ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Logging out
pa: ਲਾਗ ਆਊਟ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Looking for needed packages in repositories
pa: ਲੋੜੀਂਦੇ ਪੈਕੇਜ ਲਈ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀਆਂ ਵਿੱਚ ਵੇਖ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Looks like corrupted xml response, because '%s' member is missing.
pa: ਖਰਾਬ xml ਜਵਾਬ ਲੱਗਦਾ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ '%s' ਮੈਂਬਰ ਗੈਰ-ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Message subject
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਵਿਸ਼ਾ

en: Missing mandatory member 'bugs'
pa: ਗੈਰ-ਮੌਜੂਦ ਜਰੂਰੀ ਮੈਂਬਰ 'ਬੱਗ'

en: Missing mandatory value
pa: ਗੌਰਮੌਜੂਦ ਜਰੂਰੀ ਮੁੱਲ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Name of the logfile
pa: ਲਾਗਫਾਈਲ ਦਾ ਨਾਂ

en: Need writable directory, but '%s' is not writable. Move it to '%s' and operate on the moved data?
pa: ਲਿਖਣਯੋਗ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ, ਪਰ '%s' ਲਿਖਣਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਇਸਨੂੰ '%s' ਤੇ ਲਿਜਾਓ ਅਤੇ ਤਬਦੀਲ ਕੀਤੇ ਡਾਟੇ ਤੇ ਲਾਗੂ ਕਰੋ?

en: New Red Hat Support case
pa: ਨਵਾਂ ਰੈੱਡ ਹੈਟ ਸਮਰਥਨ ਮਾਮਲਾ

en: New bug id: %i
pa: ਨਵੀਂ ਬੱਗ id: %i

en: No processing for event '%s' is defined
pa: ਈਵੈਂਟ '%s' ਲਈ ਕੋਈ ਪਰੋਸੈੱਸਿੰਗ ਪਰਿਭਾਸ਼ਤ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No reporters available
pa: ਕੋਈ ਰਿਪੋਰਟਰ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Noninteractive: don't ask questions, assume 'yes'
pa: ਗੈਰ-ਆਪਸੀ-ਵਾਰਤਕ: ਸਵਾਲ ਨਾ ਪੁੱਛੋ, 'yes' ਮੰਨੋ

en: Not attaching empty file '%s'
pa: ਖਾਲੀ ਫਾਇਲ '%s' ਨੱਥੀ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਿਹਾ

en: Note: was already reported to '%s'
pa: ਟਿੱਪਣੀ: ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ '%s' ਨੂੰ ਸੂਚਨਾ ਦਿੱਤੀ ਸੀ

en: Notify only (Do not mark the report as sent)
pa: ਸਿਰਫ ਸੂਚਨਾ ਦਿਓ ਰਿਪੋਰਟ ਨੂੰ ਭੇਜੀ ਮਾਰਕ ਨਾ ਕਰੋ)

en: OS release string
pa: OS ਰੀਲੀਜ਼ ਸਟਰਿੰਗ

en: Ok
pa: ਠੀਕ ਹੈ

en: On the following screens, you will be asked to describe how the problem occurred, to choose how to analyze the problem (if needed), to review collected data, and to choose where the problem should be reported. Click 'Forward' to proceed.
pa: ਅਗਲੀਆਂ ਸਕਰੀਨਾਂ ਤੇ, ਤੁਹਾਨੂੰ ਪੁੱਛਿਆ ਜਾਵੇਗਾ ਕਿ ਸਮੱਸਿਆ ਕਿਵੇਂ ਆਈ, ਸਮੱਸਿਆ ਦੀ ਜਾਂਚ ਲਈ ਚੁਣਨ ਵਾਸਤੇ (ਜੇ ਲੋੜ ਹੈ), ਇਕੱਠਾ ਕੀਤੇ ਡਾਟੇ ਦੇ ਨਿਰੀਖਣ ਲਈ, ਅਤੇ ਸਮੱਸਿਆ ਰਿਪੋਰਟ ਕਰਨ ਬਾਰੇ ਚੁਣਨ ਲਈ। ਜਾਰੀ ਕਰਨ ਲਈ 'ਅੱਗੇ' ਦਬਾਓ।

en: Oops server url
pa: Oops ਸਰਵਰ url

en: Output file
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ

en: Packages to download: {0}
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਪੈਕੇਜ: {0}

en: Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ

en: Please try to install debuginfo manually using the command: "debuginfo-install %s" and try again
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ debuginfo ਨੂੰ ਦਸਤੀ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ, ਇਹ ਕਮਾਂਡ ਵਰਤ ਕੇ: "debuginfo-install %s" ਅਤੇ ਫਿਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: Possible sensitive data detected, please review the highlighted tabs carefully.
pa: ਸੰਭਵ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ ਡਾਟਾ ਮਿਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਹਾਈਲਾਈਟਡ ਟੈਬਾਂ ਧਿਆਨ ਨਾਲ ਵੇਖੋ।

en: Problem description
pa: ਸਮੱਸਿਆ ਵੇਰਵਾ

en: Problem reported via %d report events (%d errors)
pa: ਸਮੱਸਿਆ ਨੂੰ %d ਰਿਪੋਰਟ ਈਵੈਂਟ ਦੁਆਰਾ ਰਿਪੋਰਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ (%d ਗਲਤੀਆਂ)

en: Provide additional information
pa: ਵਾਧੂ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ

en: RH Portal URL
pa: RH ਪੋਰਟਲ URL

en: Recipient
pa: ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਤਾ

en: Recipient's email
pa: ਪ੍ਰਾਪਤ-ਕਰਤਾ ਦੀ ਈ-ਮੇਲ

en: Red Hat customer password
pa: Red Hat ਗਾਹਕ ਪਾਸਵਰਡ

en: Red Hat customer user name
pa: Red Hat ਗਾਹਕ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: Regenerate backtrace
pa: ਬੈਕਟਰੇਸ ਮੁੜ ਬਣਾਓ

en: Remove DIR after reporting
pa: ਰਿਪੋਰਟ ਤੋਂ ਬਾਅਦ DIR ਹਟਾਓ

en: Remove DUMP_DIR after reporting
pa: ਰਿਪੋਰਟਿੰਗ ਤੋਂ ਬਾਅਦ DUMP_DIR ਹਟਾਓ

en: Removing {0}
pa: ਹਟਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ 0}

en: Report to Bugzilla bug tracker
pa: ਬੱਗਜ਼ੀਲਾ ਬੱਗ ਟਰੈਕਰ ਤੇ ਰਿਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Report uploader
pa: ਰਿਪੋਰਟ ਅੱਪਲੋਡਰ

en: Reporter(s):
pa: ਰਿਪੋਰਟਰ:

en: Reporting
pa: ਰਿਪੋਰਟ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Reporting cancelled
pa: ਸੂਚਨਾ ਦੇਣੀ ਰੱਦ

en: Reporting did not start yet
pa: ਹਾਲੇ ਰਿਪੋਰਟਿੰਗ ਚਾਲੂ ਨਹੀਂ ਹੋਈ

en: Reporting disabled because the backtrace is unusable
pa: ਰਿਪੋਰਟਿੰਗ ਅਯੋਗ ਹੋਈ ਕਿਉਂਕਿ ਬੈਕਟਰੇਸ ਵਰਤੋਂ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Reporting disabled because the backtrace is unusable.
pa: ਰਿਪੋਰਟਿੰਗ ਅਯੋਗ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਬੈਕਟਰੇਸ ਗੈਰ-ਵਰਤੋਂਯੋਗ ਹੈ।

en: Reporting disabled because the rating does not contain a number '%s'.
pa: ਰਿਪੋਰਟਿੰਗ ਅਯੋਗ ਹੈ ਕਿਉਂਕਿ ਰੇਟਿੰਗ ਵਿੱਚ ਨੰਬਰ '%s' ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Reporting done
pa: ਰਿਪੋਰਟਿੰਗ ਹੋ ਗਈ

en: Reporting failed. You can try another reporter if available.
pa: ਰਿਪੋਰਟਿੰਗ ਫੇਲ ਹੋਈ। ਜੇ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਹੋਰ ਰਿਪੋਰਟਰ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Reporting finished. You can proceed to the next step.
pa: ਰਿਪੋਰਟਿੰਗ ਮੁਕੰਮਲ ਹੋਈ। ਤੁਸੀਂ ਅਗਲੇ ਪਗ ਤੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Reporting has finished. You can close this window now.
pa: ਰਿਪੋਰਟਿੰਗ ਮੁਕੰਮਲ ਹੋਈ। ਤੁਸੀਂ ਹੁਣ ਖਿੜਕੀ ਬੰਦ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Reporting...
pa: ਇਤਲਾਹ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Review the data
pa: ਡਾਟਾ ਜਾਂਚ ਕਰੋ

en: Run EVENT on DUMP_DIR
pa: EVENT ਨੂੰ DUMP_DIR ਵਿੱਚ ਚਲਾਓ

en: Run analyze event(s) on DUMP_DIR
pa: ਜਾਂਚ ਈਵੈਂਟ ਨੂੰ DUMP_DIR ਉੱਪਰ ਚਲਾਓ

en: Run collect event(s) on DUMP_DIR
pa: ਕੁਲੈਕਟ event(s) ਨੂੰ DUMP_DIR ਉੱਪਰ ਚਲਾਓ

en: Save as text file
pa: ਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲ ਵਾਂਗ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save the problem data to a *.tar.gz in /tmp
pa: ਸਮੱਸਿਆ ਡਾਟਾ ਇੱਕ *.tar.gz in /tmp ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save to tar archive
pa: ਆਰਕਾਇਵ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੋ

en: Select additional files to attach to the report:
pa: ਰਿਪੋਰਟ ਵਿੱਚ ਨੱਥੀ ਕਰਨ ਲਈ ਵਾਧੂ ਫਾਇਲਾਂ ਚੁਣੋ:

en: Select analyzer
pa: ਜਾਂਚਕਾਰ ਚੁਣੋ

en: Select analyzer:
pa: ਜਾਂਚਕਾਰ ਚੁਣੋ:

en: Select collector
pa: ਕੁਲੈਕਟਰ ਚੁਣੋ:

en: Select collector(s):
pa: ਕੁਲੈਕਟਰ ਚੁਣੋ:

en: Select how you would like to analyze the problem:
pa: ਚੁਣੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਸਮੱਸਿਆ ਦੀ ਪੜਤਾਲ ਕਿਵੇਂ ਕਰਨੀ ਪਸੰਦ ਕਰੋਗੇ:

en: Select how you would like to report the problem:
pa: ਚੁਣੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਸਮੱਸਿਆ ਦੀ ਇਤਲਾਹ ਕਿਵੇਂ ਕਰਨੀ ਪਸੰਦ ਕਰੋਗੇ:

en: Select reporter
pa: ਰਿਪੋਰਟਰ ਚੁਣੋ

en: Select reporter(s):
pa: ਰਿਪੋਰਟਰ ਚੁਣੋ:

en: Send Binary Data
pa: ਬਾਇਨਰੀ ਡਾਟਾ ਭੇਜੋ

en: Send binary files like coredump
pa: ਕੋਰਡੰਪ ਵਾਂਗ ਬਾਇਨਰੀ ਫਾਇਲਾਂ ਭੇਜੋ

en: Send to kernel oops tracker
pa: ਕਰਨਲ oops tracker ਨੂੰ ਭੇਜੋ

en: Send via email
pa: ਈਮੇਲ ਦੁਆਰਾ ਭੇਜੋ

en: Sender
pa: ਭੇਜਣ ਵਾਲਾ

en: Sender's email
pa: ਭੇਜਣ ਵਾਲੇ ਦੀ ਈਮੇਲ

en: Sending %s to %s
pa: %s ਨੂੰ %s ਤੇ ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Sending an email...
pa: ਈਮੇਲ ਭੇਜੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Setting up yum repositories
pa: ਯੱਮ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀਆਂ ਸੈੱਟ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ

en: Show log
pa: ਲਾਗ ਵਿਖਾਓ

en: Show password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਵਿਖਾਓ

en: Size:
pa: ਆਕਾਰ:

en: Skip analyze steps, go through report steps only
pa: ਜਾਂਚ ਪਗ ਛੱਡੋ, ਸਿਰਫ ਰਿਪੋਰਟ ਪਗ ਦੁਆਰਾ ਹੀ ਜਾਓ

en: Specify this only if you modified your /etc/system-release file
pa: ਇਹ ਸਿਰਫ ਤਾਂ ਹੀ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੋ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ /etc/system-release ਫਾਇਲ ਸੋਧੀ ਹੈ

en: Status: %s%s%s %s/show_bug.cgi?id=%u
pa: ਹਾਲਤ: %s%s%s %s/show_bug.cgi?id=%u

en: Subject
pa: ਵਿਸ਼ਾ

en: Submitting oops report to %s
pa: oops ਰਿਪੋਰਟ ਨੂੰ %s ਤੇ ਦਾਖਿਲ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Successfully sent %s to %s
pa: %s ਨੂੰ %s ਤੇ ਸਫਲਤਾਪੂਰਕ ਭੇਜਿਆ ਗਿਆ ਹੈ

en: The backtrace is incomplete, please make sure you provide the steps to reproduce.
pa: ਬੈਕਟਰੇਸ ਅਧੂਰਾ ਹੈ, ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਠੀਕ ਕਦਮ ਚੁੱਕੇ ਹਨ।

en: The report was appended to %s
pa: ਰਿਪੋਰਟ %s ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕੀਤੀ ਗਈ ਸੀ

en: The report was stored to %s
pa: ਰਿਪੋਰਟ %s ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੀ ਗਈ ਸੀ

en: There were %d errors while collecting additional data
pa: ਵਾਧੂ ਡਾਟਾ ਇਕੱਠਾ ਕਰਨ ਵੇਲੇ %d ਗਲਤੀਆਂ ਸਨ

en: Ticket/case ID
pa: ਟਿਕਟ/ਕੇਸ ID

en: Unpacking failed, aborting download...
pa: ਅਨ-ਪੈਕੇਜਿੰਗ ਫੇਲ ਹੋਈ, ਡਾਊਨਲੋਡ ਅਧੂਰਾ ਛੱਡ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Unsupported option type
pa: ਅਸਮਰਥਿਤ ਚੋਣ ਕਿਸਮ

en: Updates which possibly help:
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਜੋ ਮੱਦਦ ਕਰਦੇ ਹਨ:

en: Upload FILEs [to case with this ID]
pa: FILEs ਅੱਪਲੋਡ ਕਰੋ [ਇਸ ID ਵਾਲੇ ਕੇਸ ਨਾਲ]

en: Upload as tar.gz file (via FTP/SCP/...)
pa: tar.gz ਫਾਇਲ ਤੌਰ ਤੇ ਅੱਪਲੋਡ ਕਰੋ (FTP/SCP/... ਰਾਹੀਂ)

en: Uploaded: %llu of %llu kbytes
pa: ਅੱਪਲੋਡ ਹੋਇਆ: %llu ਬਾਈਟ %llu ਦਾ

en: Usage:
pa: ਉਪਯੋਗਤਾ:

en: Use this button to generate more informative backtrace after you installed additional debug packages
pa: ਵਾਧੂ ਡੀਬੱਗ ਪੈਕੇਜ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸਮੇਤ ਬੈਕਟਰੇਸ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਬਟਨ ਵਰਤੋ

en: User name
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: Username
pa: ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ

en: Value
pa: ਮੁੱਲ

en: Verify SSL
pa: SSL ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ

en: View/edit a text file
pa: ਪਾਠ ਫਾਇਲ ਵੇਖੋ/ਸੋਧੋ

en: What additional information would you like to collect?
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੋਰ ਕਿਹੜੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਇਕੱਠੀ ਕਰਨੀ ਪਸੰਦ ਕਰੋਗੇ?

en: When creating bug, attach binary files too
pa: ਬੱਗ ਭੇਜਣ ਵੇਲੇ, ਬਾਇਨਰੀ ਫਾਇਲਾਂ ਵੀ ਨੱਥੀ ਕਰੋ

en: Where do you want to upload the tarball with report in form login:password@url
pa: ਤੁਸੀਂ ਟਾਰਬਾਲ ਨੂੰ ਇਤਲਾਹ ਨਾਲ login:password@url ਫਾਰਮ ਵਿੱਚ ਕਿੱਥੇ ਅੱਪਲੋਡ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: With -r: do not run analyzers, run only reporters
pa: -r ਨਾਲ: ਜਾਂਚਕਾਰ ਨਾਲ ਚਲਾਓ, ਸਿਰਫ ਰਿਪੋਰਟਰ ਚਲਾਓ

en: Wrong settings detected for %s, reporting will probably fail if you continue with the current configuration.
pa: %s ਲਈ ਗਲਟ ਸੈਟਿੰਗ ਖੋਜੀ ਹੈ, ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਮੌਜੂਦਾ ਸੰਰਚਨਾ ਨਾਲ ਜਾਰੀ ਰਹੇ ਰਿਪੋਰਟਿੰਗ ਸ਼ਾਇਦ ਅਸਫਲ ਵੀ ਹੋ ਜਾਵੇਗੀ।

en: Wrong settings detected for <b>%s</b>, reporting will probably fail if you continue with the current configuration.
pa: <b>%s</b> ਲਈ ਗਲਤ ਸੈਟਿੰਗ ਖੋਜੀ ਗਈ ਹੈ, ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਮੌਜੂਦਾ ਸੰਰਚਨਾ ਨਾਲ ਜਾਰੀ ਰਹੇ ਰਿਪੋਰਟਿੰਗ ਸ਼ਾਇਦ ਅਸਫਲ ਵੀ ਹੋ ਜਾਵੇਗੀ।

en: You are trying to copy a file onto itself
pa: ਤੁਸੀਂ ਫਾਈਲ ਨੂੰ ਉਸੇ ਵਿੱਚ ਹੀ ਨਕਲ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ

en: You can create bugzilla.redhat.com account &lt;a href="https://bugzilla.redhat.com/createaccount.cgi"&gt;here&lt;/a&gt;
pa: ਤੁਸੀਂ bugzilla.redhat.com ਖਾਤਾ ਬਣਾ ਸਕਦੇ ਹੋ &lt;a href="https://bugzilla.redhat.com/createaccount.cgi"&gt;here&lt;/a&gt;

en: You have chosen number out of range
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੱਦ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਦਾ ਨੰਬਰ ਚੁਣਿਆ ਹੈ

en: You need to fill the how to before you can proceed...
pa: ਅੱਗੇ ਜਾਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਕਿਵੇਂ ਦਾ ਜਵਾਬ ਦੇਣਾ ਪਵੇਗਾ...

en: Your input is not valid, because of:
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਇੰਪੁੱਟ ਸਹੀ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਕਾਰਨ ਇਸ ਤਰਾਂ ਹੈ:
