system-config-network - en to ar translation catalogue (565 entries)

en:  (active)
ar:  (نشط)

en: %s - network configuration commandline tool
ar: %s - أداة سطر الأمر لتهيئة الشّبكة

en: %s, Device not specified or alias not a number!
ar: %s، الجهاز غير مُحدّد أو أنّ الاسم البديل ليس رقماً!

en: A_ddress:
ar: ع_نوان:

en: A_rea Code
ar: _رمز المنطقة

en: A_rea code:
ar: رمز المنط_قة:

en: A_uthentication key:
ar: مفتاح التّ_وثيق:

en: Ac_tivate
ar: _تنشيط

en: Account Setup
ar: إعداد الحساب

en: Activate the selected device, calling ifup <device>.
ar: نشّط الجهاز المحدّد، بمناداة ifup <جهاز>.

en: Activating IPsec connection %s, please wait...
ar: جاري تنشيط اتّاصل IPsec %s، الرّجاء الانتظار...

en: Activating network device %s, please wait...
ar: جاري تنشيط جهاز الشّبكة %s، الرّجاء الانتظار...

en: Active
ar: نَشِط

en: Active profile: %s
ar: السّجلّ الخاصّ النّشط: %s

en: Active profile: %s (modified)
ar: السّجلّ الخاصّ النّشط: %s (مُعدّل)

en: Add / Edit Hosts entry
ar: إضافة / تعديل مُدخل المضيفين

en: Add / Edit IP Address
ar: إضافة/تعديل عنوان IP

en: Add new Device Type
ar: أضف نوع جهاز جديد

en: Address:
ar: عنوان:

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Algeria
ar: الجزائر

en: Aliases:
ar: الأسماء البديلة:

en: Allow all _users to enable and disable the device
ar: اسمح لكلّ الم_ستخدمين تمكين وتعطيل الجهاز

en: Allow dial on _demand
ar: اسمح بالاتّصال عند الطّ_لب

en: Allow the link come up on demand.
ar: اسمح بتشغيل الرّابط عند الطّلب.

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: An unhandled exception has occured.  This is most likely a bug.
    Please file a detailed bug report against the component %s at 
    https://bugzilla.redhat.com/bugzilla
    using the text below.
ar: حدث استثناء لم يمكن التّعامل معه.  هذا على الإغلب علّة.
    رجاء أرسل تقرير علّة مُفصّل إلى https://bugzilla.redhat.com/bugzilla
    مُقابل المُكوّن %s 
    باستخدام النّصّ أدناه.

en: An unhandled exception has occured.  This is most likely a bug.  Please save the crash dump and file a detailed bug report against system-config-network at https://bugzilla.redhat.com/bugzilla
ar: حدث استثناء لم يمكن التّعامل معه.  هذا على الإغلب علّة.  رجاء احفظ مُخرج التّحطّم وأرسل تقرير علّة مُفصّل إلى https://bugzilla.redhat.com/bugzilla مُقابل system-config-network

en: Andorra
ar: أندورا

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Associated T-Online _number:
ar: رقم T-Online المُرتبط:

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Auto
ar: آلي

en: Auto _Select
ar: اخت_يار تلقائي

en: Automatic
ar: آلي

en: Automatic encryption mode selection via IKA (racoon)
ar: اختيار طريقة التّشفير آليّاً عبر IKA (racoon)

en: Automatically obtain IP address settings with:
ar: احصل على إعدادات عنوان IP آليّاً باستخدام:

en: Automatically obtain _DNS information from provider
ar: احصل على معلومات خدمة اسم النّطاق (DNS) آليّاً من المزوّد

en: Automatically obtain _IP address settings
ar: ا_حصل على إعدادات عنوان IP آليّاً

en: Automatically obtain _IP address settings with:
ar: احصل على إ_عداد عنوان IP آليا باستخدام:

en: Belarus
ar: روسيا البيضاء

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Bind to _MAC address:
ar: اربط مع _عنوان MAC:

en: Bosnia and Hercegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Brazil
ar: البرازيل

en: British Virgin Islands
ar: جزر العذراء البريطانيّة

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Ca_llback
ar: الاتّصال الرّجعي

en: Callback _delay:
ar: تأخير الاتّصال ال_رّجعي:

en: Callback _mode:
ar: و_ضع الاتّصال الرّجعي:

en: Callback setting
ar: إعداد الاتّصال الرّاجع

en: Canada
ar: كندا

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cannot activate IPsec connection %s!
ar: لا يمكن تنشيط اتّصال %s!

en: Cannot activate network device %s!
ar: لا يمكن تنشيط جهاز الشّبكة %s!

en: Cannot configure network device %s
ar: لا يمكن تهيئة جهاز الشّبكة %s

en: Cannot deactivate IPsec connection %s!
ar: لا يمكن تعطيل اتّصال IPsec %s!

en: Cannot deactivate network device %s!
ar: لا يمكن تعطيل جهاز شبكة %s!

en: Central African Republic
ar: جمهورية أفريقيا الوسطى

en: Changed the following Nicknames due to the initscripts:
ar: تمّ تغيير الأسماء المستعارة التّالية بسبب شيفرات الابتداء - initscripts:

en: Changes are saved. You may want to restart the network and network services or restart the computer.
ar: تمّ حفظ التّغييرات. قد ترغب بإعادة تشغيل الشّبكة وخدماتها أو إعادة تشغيل الحاسوب.

en: Channel:
ar: قناة:

en: Chile
ar: تشيلي

en: China
ar: الصين

en: Choose Hardware Device Type
ar: اختر نوع جهاز العتاد

en: Choose Hardware Type
ar: اختر نوع العتاد

en: Choose a Provider
ar: اختر مُزوّداً

en: Click here, if you want to choose a new provider from the ISP database.
ar: اضغط هنا، إن كنت تريد اختيار مُزوّد جديد من قاعدة بيانات مُزوّدي خدمات الإنترنت.

en: Click to activate the selected profile
ar: اضغط كي تُنشّط السّجلّ الخاصّ المحدّد

en: Click to bring up the interface
ar: اضغط كي تُشغّل الواجهة

en: Click to configure the interface
ar: اضغط كي تُهيّئ الواجهة

en: Click to get infos
ar: اضغط كي تحصل على المعلومات

en: Click to have the system automatically select and activate a profile
ar: اضغط كي تجعل النّظام يحدّد ويُنشّط سجلّاً خاصّاً بشكل آلي

en: Click to monitor the interface
ar: اضغط كي تُراقب الواجهة

en: Click to shutdown the interface
ar: اضغط كي تقوم بإيقاف تشغيل الواجهة

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Common
ar: شائع

en: Configure DSL connection
ar: تهيئة اتّصال DSL

en: Configure Network Settings
ar: هيّئ إعدادات الشّبكة

en: Configure Wireless Connection
ar: تهيئة اتّصال لاسلكي

en: Configure network devices and connections
ar: تهيئة أجهزة الشّبكة واتّصالاتها

en: Confirm _starting connection
ar: أكّد _بدء الاتّصال

en: Confirm stopping _connection
ar: أكّد إ_يقاف الاتّصال

en: Connect to
ar: اتّصل بـ

en: Contents
ar: محتويات

en: Control and monitor network devices
ar: التّحكّم بأجهزة الشّبكة ومراقبتها

en: Cos_t accumulated from the past connection:
ar: التّك_لفة المتراكمة من الاتّصال السّابق:

en: Cost per:
ar: تكلفة:

en: Count:
ar: عدد:

en: Create DSL connection
ar: إنشاء اتّصال DSL

en: Create Dialup Connection
ar: أنشئ اتّصال هاتفي

en: Create Ethernet Device
ar: أنشئ جهاز ethernet

en: Create Token Ring Device
ar: أنشئ جهاز Token Ring

en: Create Wireless Device
ar: أنشئ جهازاً لاسلكيّاً

en: Create a new ISDN connection. This is a connection that uses an Integrated Services Digital Network line to dial into to your Internet Service Provider. This type of technology requires a special phone line to be installed by your telephone company. It also requires a device known as a Terminal Adapter(TA) to terminate the ISDN connection from your ISP. This type of connection is popular in Europe and several other technologically advanced regions.  It is available but uncommon in the USA.  Speeds range from 64kbps to 128kbps.
ar: أنشئ اتّصال الشّبكة الرّقميّة ذات الخدمات المُتكاملة (ISDN). يستخدم هذا الاتّصال خطّ الشّبكة الرّقميّة ذات الخدمات المُتكاملة كيّ يتّصل بمزوّد خدمات الإنترنت. هذا النّوع من التّقنية يتطلّب تركيب خطّ هاتف خاصّ من قبل شركة الهاتف. يتطلّب أيضاً جهازاً يُعرف بإسم المُحوّل الطّرفي (TA) كي يُنهي وصلة ISDN من مزوّد خدمات الإنترنت. هذا النّوع من الاتّصال شائع في أوروبّا والعديد من الأقاليم الأخرى المُتقدّمة تقنيّاً.   يتوفّر هذا الاتّصال في الولايات المتّحدة الأمريكيّة إلّا إنه غير شائع. تتراوح السّرعات بين 64ك.بت.ث و128ك.بت.ث.

en: Create a new Token Ring connection.
ar: أنشئ اتّصال Token Ring جديد.

en: Create a new ethernet connection.
ar: أنشئ اتصال ethernetجديد.

en: Create a new wireless connection.
ar: أنشئ اتّصالاً لاسلكيّاً جديداً.

en: Create an xDSL connection.  This is a connection that uses one of several types of broadband connections collective known as Digital Subscriber Lines.  This list includes ADSL (Asymmetric, faster downloads than uploads), IDSL (over an ISDN line for distance), SDSL (Symmetric, downloads and uploads at the same speed), and several others.  These types of connections are common in the United States, and are gaining acceptance elsewhere.  Speeds vary according to the technology used, but generally range from 144kbps to 1.0Mbps.
ar: أنشئ اتّصال xDSL.  هذا اتّصال يستخدم واحدة من عدّة أنواع من الاتّصالات السّريعة التّجمّعيّة المعروفة بخطوط المشتركين الرقميّة.  هذه اللّائحة تشمل ADSL (لاتزامني، تحميل وتنزيل أسرع)، IDSL (عبر خطّ ISDN للمسافات)، SDSL (تزامني، تنزيل وتحميل بنفس السّرعة)، وآخرون عديدون.  هذه الأنواع من الاتّصالات شائعة في الولايات المتّحدة، وتُلاقي القبول بأماكن أخرى.  تختلف السّرعات وفقاً للتّقنية المستخدمة، لكن عامّة تمتدّ من 144 ك.بت.ث إلى 1.0 م.بت.ث.

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Cuba
ar: كوبا

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: DHCP Settings
ar: تهيئة DHCP

en: DNS search path:
ar: مسار بحث خدمة اسم النّطاق (DNS):

en: D_NS
ar: خدمة ا_سم النّطاق (DNS)

en: Deactivate the selected device, calling ifdown <device>.
ar: عطّل الجهاز المحدّد، بمناداة ifdown <جهاز>.

en: Deactivating IPsec connection %s, please wait...
ar: جاري تعطيل اتّصال IPsec %s، رجاء الانتظار...

en: Deactivating network device %s, please wait...
ar: تعطيل جهاز شبكة %s، رجاء الانتظار...

en: Default _gateway address:
ar: عنوان ال_بوّابة الافتراضيّة:

en: Default ga_teway address:
ar: عنوان ال_بوّابة الافتراضيّة:

en: Default gateway IP
ar: عنوان IP للبوّابة الافتراضيّة

en: Default gateway address:
ar: عنوان البوّابة الافتراضيّة:

en: Demand setting
ar: طالب بالإعداد

en: Denmark
ar: الدنمارك

en: Description
ar: الوصف

en: Destination
ar: الوجهة

en: Destination Network
ar: الشّبكة الهدف

en: Dev_ices
ar: أج_هزة

en: Device
ar: الجهاز

en: Device %s uses the same Hardware Device "%s" like %s!
ar: الجهاز %s يستخدم جهاز العتاد "%s" مثل %s!

en: Device Type
ar: نوع الجهاز

en: Device _alias number:
ar: ر_قم اسم الجهاز البديل:

en: Device:
ar: جهاز:

en: Dial _mode:
ar: _طريقة الاتّصال:

en: Dial-in _number:
ar: رقم الاتّصال الهات_في الوارد:

en: Dialup Configuration
ar: تهيئة الاتّصال الهاتفي

en: Difficulty level:
ar: مستوى الصّعوبة:

en: Disconnect from
ar: اقطع الاتّصال بـ

en: Do you really want to delete "%s"?
ar: هل حقّاً تريد حذف "%s"؟

en: Do you really want to delete device "%s"?
ar: هل حقّاً تريد حذف الجهاز "%s"؟

en: Do you really want to delete profile "%s"?
ar: هل حقّاً تريد حذف السّجلّ الشّخصيّ "%s"؟

en: Do you want to continue?
ar: هل تريد الاستمرار؟

en: Do you want to delete all devices that used "%s"?
ar: هل تريد حذف كلّ الأجهزة التي استخدمت "%s"؟

en: Do you want to save your changes?
ar: هل تريد حفظ تغييراتك؟

en: Do_main:
ar: ال_نّطاق:

en: Domain name:
ar: اسم النّطاق:

en: ESSID (network ID):
ar: ESSID (رقم هويّة الشّبكة):

en: Each connection needs to be associated with a physical device which can be selected below.
ar: يجب أن يكون كلّ اتّصال مرتبطاً مع جهاز مادّي والذي يمكن اختياره أدناه.

en: Each device needs to be attached to a physical device which can be selected below. Device Alias support allows you to use multiple virtual devices for one physical device.
ar: يجب أن يكون كل جهاز متّصلاً بجهاز مادّي والذي يمكن اختياره أدناه. دعم اسم الجهاز البديل يسمح لك باستخدام أجهزة وهميّة عِدّة لجهاز مادّيّ واحد.

en: Easy
ar: سهل

en: Edit Domain Name
ar: تحرير اسم النّطاق

en: Edit device...
ar: تعديل جهاز...

en: Enable IPv_6 configuration for this interface
ar: مكّن _تهئية IPv6 لهذه الواجهة

en: Enable VJ Connection-_ID Compression
ar: مكّن ضغط رقم هويّة الاتّصال VJ

en: Enable _Address/Control Compression
ar: مكّن ضغط ال_عنوان/التّحكّم

en: Enable _BSD Compression
ar: م_كّن ضغط BSD

en: Enable _CCP Compression Control Protocol
ar: مكّن _بروتوكول التّحكّم بالضّغط CCP

en: Enable _Device Alias support
ar: مكّن دعم اسم الجهاز الب_ديل

en: Enable _Protocol Field Compression
ar: مكّن ضغط _حقل البروتوكول

en: Enable _VJ TCP/IP Header Compression
ar: مكّن ض_غط ترويسة VJ TCP/IP

en: Enable synchronous PPP for the connection
ar: مكّن PPP التّزامني للاتّصال

en: Encapsulation mode:
ar: وَضْع التّضمين:

en: Enter any numbers you need to dial before the normal phone number. For example, if you need to reach an outside line, or disable call waiting, put the necessary numbers here.
ar: أيّ أرقام تحتاج إلى طلبها قبل رقم الهاتف العادي. على سبيل المثال، إن احتجت أن تصل إلى خطّ خارجي، أو تعطّل تعليق المكالمات، ضَعْ الأرقام الضّروريّة هنا.

en: Enter the Access Concentrator name, if you have been given one by your ISP. In most cases you can leave this blank.
ar: أدخل اسم مُكثّف الوصول، إن أعطاك مُزوّد خدمات الإنترنت واحداً. في معظم الحالات يمكنك ترك هذا فارغاً.

en: Enter the Service Name, if your ISP requires it. If you don't know it, please contact your ISP. In most cases you can leave this blank.
ar: أدخل اسم الخدمة، إن كان مُزوّد خدمات الإنترنت يتطلّبه. إن لم تكن تعرف، رجاء اتّصال بمزوّد خدمات الانترنت. في مُعظم الحالات يمكنك ترك هذا فارغاً.

en: Enter the area code needed to reach your internet provider.
ar: أدخل رمز المنطقة المطلوب للوصول إلى مزوّد الإنترنت الخاصّ بك.

en: Enter the idle time in seconds after which the link should be dropped.
ar: أدخل الوقت بالثّواني والذي يجب بعده أن يتمّ قطع الاتّصال.

en: Enter the login name, that your ISP gave you here.
ar: أدخل اسم الدّخول، الذي أعطاك إيّاه مزوّد خدمات الإنترنت (ISP) هنا.

en: Enter the name of this configuration, usually just the name of your ISP.
ar: أدخل اسم هذه التّهيئة، عادة فقط اسم مزوّد خدمات الإنترنت الخاصّ بك.

en: Enter the password for your account. If you do not know it, please contact your ISP.
ar: أدخل كلمة المرور لهذا الحساب. إن لم تكن تعرفها، رجاء اتّصال بمزوّد خدمات الإنترنت الخاصّ بك.

en: Enter the phone number of your ISP (without prefix/area/country code).
ar: أدخل رقم الهاتف لمزوّد خدمات الإنترنت (بدون بادئة/رمز منطقة/بلد).

en: Enter the provider name for this account.
ar: أدخل اسم المُزوّد لهذا الحساب.

en: Enter your local phone number. It's optional, if you use a modem.
ar: أدخل رقم هاتفك المحلّي. يكون هذا اختياريّاً، إن كنت تستخدم مودم.

en: Error copying 
    %s
    to %s:
    %s!
ar: خطأ في نسخ 
    %s
    إلى %s:
    %s!

en: Error creating directory!
    %s
ar: خطأ في إنشاء الدّليل!
    %s

en: Error linking 
    %s
    to %s:
    %s!
ar: خطأ في ربط 
    %s
    مع %s:
    %s!

en: Error parsing line: %s
ar: خطأ في إعراب السّطر: %s

en: Error removing
    %s:
    %s!
ar: خطأ في إزالة
    %s:
    %s!

en: Error renaming 
    %s
    to %s:
    %s!
ar: خطأ في إعادة تسمية 
    %s
    إلى %s:
    %s!

en: Error saving configuration!
    %s
ar: خطأ في حفظ التّهيئة!
    %s

en: Error: %s, %s!
ar: خطأ: %s, %s!

en: Ethernet Device
ar: جهاز Ethernet

en: Ethernet _device:
ar: _جهاز Ethernet:

en: Ethernet card
ar: بطاقة ethernet

en: Ethernet connection
ar: اتصال Ethernet

en: Ethernet device:
ar: جهاز Ethernet:

en: Eu_ro ISDN (EDSS1)
ar: الشّبكة الرّقميّة ذات الخدمات المُتكاملة (ISDN) الأور_وبّيّة (EDSS1)

en: Failed to run:
    %s
ar: فشل تشغيل:
    %s

en: Failed to switch to profile %s
ar: فشل التّبديل إلى السّجلّ %s

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: Gateway
ar: البوّابة

en: Ge_nerate
ar: تول_يد

en: Generic Modem
ar: مودم شامل

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Greece
ar: اليونان

en: H_ostname (optional):
ar: اسم ال_مضيف (اختياري):

en: H_osts
ar: مضي_فون

en: Ha_rdware address:
ar: عنوان ال_عتاد:

en: Han_gup timeout:
ar: تعليق إ_غلاق الخطّ:

en: Hard_ware
ar: ع_تاد

en: Hardware (CRTSCTS)
ar: عتاد (CRTSCTS)

en: Hardware device:
ar: جهاز العتاد:

en: Hardware type:
ar: نوع العتاد:

en: Hardware:
ar: عتاد:

en: High
ar: مرتفع

en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

en: Host to Host encryption
ar: تشفير مضيف إلى مضيف

en: Hostname:
ar: اسم المضيف:

en: Hungary
ar: المجر

en: IP Settings
ar: إعدادات IP

en: IPsec - Connection Type
ar: IPsec - نوع الاتّصال

en: IPsec - Encryption Mode
ar: IPsec - طريقة التّشفير

en: IPsec - Keys
ar: IPsec - المفاتيح

en: IPsec - Local Network
ar: IPsec - الشّبكة المحليّة

en: IPsec - Nickname
ar: IPsec - الاسم المستعار

en: IPsec - Remote Network
ar: IPsec - الشّبكة البعيدة

en: IPsec - Summary
ar: IPsec - المُلخّص

en: IPsec Settings
ar: إعدادات IPsec

en: IPsec Tunnel Settings
ar: إعدادات نفق IPsec

en: IPsec activating...
ar: جاري تنشيط IPsec...

en: IPsec deactivating...
ar: جاري تعطيل IPsec...

en: ISDN
ar: الشّبكة الرّقميّة ذات الخدمات المُتكاملة (ISDN)

en: ISDN Adapters Configuration
ar: تهيئة مُحوّلات الشّبكة الرّقميّة ذات الخدمات المُتكاملة (ISDN)

en: ISDN Configuration
ar: تهيئة الشّبكة الرّقميّة ذات الخدمات المُتكاملة (ISDN)

en: ISDN Dialup Configuration
ar: تهيئة الاتّصال الهاتفي للشّبكة الرّقميّة ذات الخدمات المُتكاملة (ISDN)

en: ISDN _adapters:
ar: مُح_وّلات الشّبكة الرّقميّة ذات الخدمات المُتكاملة (ISDN):

en: ISDN connection
ar: اتّصال الشّبكة الرّقميّة ذات الخدمات المُتكاملة (ISDN)

en: ISP Login
ar: اسم دخول مُزوّد خدمات الإنترنت (ISP)

en: ISP Password
ar: كلمة مرور مُزوّد خدمات الإنترنت (ISP)

en: ISP Phonenumber
ar: رقم هاتف مُزوّد خدمات الإنترنت (ISP)

en: Iceland
ar: آيسلندا

en: Inactive
ar: عاطل

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: اندونيسيا

en: Internet Provider
ar: مُزوّد الإنترنت

en: Ireland
ar: ايرلندا

en: Israel
ar: اسرائيل

en: Italy
ar: ايطاليا

en: Japan
ar: اليابان

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Key:
ar: مفتاح:

en: Korea North
ar: كوريا الشّماليّة

en: Korea Republic
ar: الجمهوريّة الكوريّة

en: Let _PPP do all authentication
ar: د_ع PPP يقوم بكلّ التّوثيق

en: Liechtenstein
ar: ليشتنشتاين

en: Linking %s to devices and putting it in profile %s.
ar: جاري ربط %s إلى الأجهزة ووضعها في السّجلّ الخاصّ %s.

en: List of devices which are currently configurable on your system.
ar: لائحة الأجهزة التي يمكن تهيئتها حاليّاً على نظامك.

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Loading IPsec configuration...
ar: جاري تحميل تهيئة IPsec...

en: Loading Network Configuration...
ar: جاري تحميل تهيئة الشّبكة...

en: Loading configuration...
ar: جاري تحميل التّهيئة...

en: Loading device configuration...
ar: جاري تحميل تهيئة الجهاز...

en: Loading hardware configuration...
ar: جاري تحميل تهيئة العتاد...

en: Loading profile configuration...
ar: جاري تحميل تهيئة السّجلّ الخاص...

en: Local Network
ar: الشّبكة المحليّة

en: Local network _address:
ar: _عنوان الشّبكة المحليّة

en: Local network _gateway:
ar: _بوّابة الشّبكة المحليّة

en: Local subnet _mask:
ar: قناع الشّبكة ال_محليّ:

en: Login name:
ar: اسم تسجيل الدّخول:

en: Low
ar: منخفص

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

en: MSN
ar: شبكة ميكروسوفت (MSN)

en: M_inimum number of seconds charged:
ar: العدد الأد_نى من الثّواني المحسوبة التّكلفة:

en: Macedonia
ar: مقدونيا

en: Make this connection the default _route
ar: اجعل هذا الاتّصال الوُ_جهة الافتراضيّة

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Malta
ar: مالطة

en: Manual IP Address Settings
ar: إعدادات عنوان IP اليدويّة

en: Manual encryption with a fixed key
ar: تشفير يدوي باستخدام مفتاح ثابت

en: Medium
ar: متوسّط

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Mode:
ar: وضع:

en: Modem
ar: المودم

en: Modem Configuration
ar: تهيئة المودم

en: Modem Dialup Configuration
ar: تهيئة اتصل المودم الهاتفي

en: Modem Initstring
ar: نصّ ابتداء (initstring) المودم

en: Modem _initialization string:
ar: نصّ اب_تداء المودم:

en: Modem _volume:
ar: مستوى صوت ال_مودم:

en: Modem connection
ar: اتّصال مودم

en: Modem p_ort:
ar: من_فذ المودم:

en: Modem probing...
ar: جَسّ المودم...

en: Moldova
ar: مولدوفيا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Monitor the selected device.
ar: راقب الجهاز المُحدّد.

en: Name
ar: الاسم

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Netmask
ar: قناع الشّبكة

en: Network
ar: شبكة

en: Network Adapters Configuration
ar: تهيئة مُحوّلات الشّبكة

en: Network Configuration
ar: تهيئة الشّبكة

en: Network Device Control
ar: تحكّم بجهاز الشّبكة

en: Network device activating...
ar: تنشيط جهاز الشّبكة...

en: Network device deactivating...
ar: جاري تعطيل جهاز الشّبكة...

en: Network name (SSID):
ar: اسم الشّبكة (SSID):

en: Network to Network encryption (VPN)
ar: تشفير شبكة إلى شبكة (VPN)

en: New Interface
ar: واجهة جديدة

en: New Profile
ar: سجلّ خاصّ جديد

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: Nickname
ar: الاسم المستعار

en: Nickname %s is already in use!
    Please choose another one.
ar: الاسم المستعار %s مستخدم مسبقاً!
    رجاء اختر اسماً آخر.

en: Nicknames changed
ar: تغيّرت الأسم المُستعارة

en: No modem was found on your system.
ar: لم يُعثر على مودم على نظامك.

en: None
ar: لاشيء

en: Norway
ar: النرويج

en: Off
ar: مُطفَأ

en: Ok
ar: موافق

en: Online time:
ar: مدّة الاتّصال:

en: Other Ethernet Card
ar: بطاقة Ethernet أخرى

en: Other Tokenring Card
ar: بطاقة Tokenring أخرى

en: Other Wireless Card
ar: بطاقة لاسلكيّة أخرى

en: PPP Option List
ar: لائحة خيارات PPP

en: PPP Settings
ar: إعدادات PPP

en: Palestine
ar: فلسطين

en: Pass_word:
ar: كلمة الم_رور:

en: Password (_again):
ar: كلمة المرور (مج_دّداً):

en: Philippines
ar: الفيليبين

en: Phone Number
ar: رقم الهاتف

en: Phone number:
ar: رقم الهاتف:

en: Please enter a nickname for the connection:
ar: رجاء أدخل اسماً مستعاراً للاتّصال:

en: Please enter the MTU parameter to set the Maximum Transfer Unit of this interface. On s390/s390x the MTU has 1492 as default setting
ar: رجاء أدخل مُدخل MTU كي تُعيّن وحدة النّقل القُصوى لهذه الواجهة. على s390/s390x تكون 1492 هي القيمة الافتراضيّة

en: Please enter the MTU parameter to set the maximum Transfer Unit of this interface. On s390/s390x the MTU has 1492 as default setting
ar: رجاء أدخل مُدخل MTU كي تُعيّن وحدة النّقل القصوى لهذه الواجهة. على s390/s390x تكون القيمة 1492 هي الافتراضيّة

en: Please enter the name for the profile. The name may only contain letters and digits.
ar: رجاء أدخل اسم السّجلّ الخاصّ. يمكن أن يحتوي الاسم على أحرف وأرقام فقط.

en: Please enter your local network settings:
ar: رجاء أدخل إعدادات شبكتك المحليّة:

en: Please enter your remote network settings:
ar: رجاء أدخل إعدادات شبكتك البعيدة:

en: Please select another Hardware Device or 
    activate only one of them.
ar: رجاء اختر نوع جهاز عتاد آخر أو 
    نشّط واحداً منها فقط.

en: Please select the hardware device type you want to create
ar: رجاء اختر نوع جهاز العتاد الذي تريد إنشاءه

en: Please select the level of security for this device.
ar: رجاء اختر مستوى الأمن لهذا الجهاز.

en: Please select the type of connection:
ar: رجاء اختر نوع الاتّصال:

en: Please select the type of encryption:
ar: رجاء اختر نوع التّشفير:

en: Please select the type of hardware device to add:
ar: رجاء اختر نوع جهاز العتاد لإضافته:

en: Please start system-config-network with root permissions!
ar: رجاء قم بتشغيل system-config-network بصلاحيات المستخدم root!

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Prefi_x
ar: البا_دئة

en: Prefi_x:
ar: ال_بادئة:

en: Prefix (Netmask)
ar: سابقة (قناع الشّبكة)

en: Probing for Modems, please wait...
ar: جاري الجَسّ من أجل أجهزة المودم، رجاء انتظر...

en: Professional
ar: مُحترف

en: Profile
ar: السّجلّ الخاصّ

en: Provider _name:
ar: ا_سم المزوّد:

en: Provider name:
ar: اسم المُزوّد:

en: Remote Host / GW
ar: المضيف البعيد / البوّابة

en: Remote Network
ar: الشّبكة البعيدة

en: Remote _IP address:
ar: _عنوان IP البعيد:

en: Remote network _address:
ar: ع_نوان الشّبكة البعيدة:

en: Remote network _gateway:
ar: _بوّابة الشّبكة البعيدة:

en: Remote subnet _mask:
ar: قناع الشّب_كة البعيد:

en: Resource
ar: مَوْرد

en: Restart if _connection dies
ar: أعد الاتّ_صال إن انقطع

en: Romania
ar: رومانيا

en: Russia
ar: روسيا

en: Saving IPsec configuration...
ar: جاري حفظ تهيئة IPsec...

en: Saving configuration...
ar: جاري حفظ التّهيئة...

en: Saving device configuration...
ar: جاري حفظ تهيئة الجهاز...

en: Saving hardware configuration...
ar: جاري حفظ تهيئة العتاد...

en: Saving profile configuration...
ar: جاري حفظ تهيئة السّجلّ الخاصّ...

en: Security Level
ar: مستوى الأمن

en: Select Device Type
ar: اختر نوع الجهاز

en: Select Ethernet Adapter
ar: اختر مُحوّل ethernet

en: Select Ethernet Device
ar: اختر جهاز ethernet

en: Select ISDN Adapter
ar: اختر مُحوّل الشّبكة الرّقميّة ذات الخدمات المُتكاملة (ISDN)

en: Select Modem
ar: اختر المودم

en: Select Provider
ar: اختر المزوّد

en: Select Token Ring Adapter
ar: اختر مُحوّل Token Ring

en: Select Token Ring Device
ar: اختر جهاز Token Ring

en: Select Wireless Device
ar: اختر الجهاز اللّاسلكي

en: Select a profile
ar: اختر سجلّاً خاصّاً

en: Select the authentication protocol used by your ISP.
ar: اختر بروتوكول التّوثيق المُستخدم من قبل مُزوّد خدمات الإنترنت.

en: Select the ethernet card you want to configure:
ar: اختر بطاقة etheret التي تريد تهيئتها:

en: Select the ethernet device connected to the DSL modem.
ar: اختر جهاز ethernet المتّصل بمودم خطّ المشترك الرّقمي (DSL).

en: Select the ethernet device for this account.
ar: اختر جهاز ethernet لهذا الحساب.

en: Select the services you want to provide through this device
ar: اختر الخدمات التي تريد تقديمها خلال هذا الجهاز

en: Select the token ring card you want to configure:
ar: اختر بطاقة token ring التي تريد تهيئتها:

en: Select the wireless card you want to configure:
ar: اختر البطاقة اللّاسلكيّة التي تريد تهيئتها:

en: Service
ar: خدمة

en: Service Description
ar: وصف الخدمة

en: Services
ar: الخدمات

en: Shall the following packages, which are needed on your system, be installed?
ar: هل يجب تثبيت الحزم التّالية، والتي هي مطلوبة لنظامك؟

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Software (XON/XOFF)
ar: برنامج (XON/XOFF)

en: Sorry, there is nothing to be edited, or this type cannot be edited yet.
ar: عفواً، ليس هناك ما يمكن تعديله، أو أنّ هذا النّوع لا يمكن تعديله بعد.

en: Spain
ar: أسبانيا

en: Starting text version
ar: جاري تشغيل النّسخة النّصّيّة

en: Static IP
ar: عنوان IP ثابت

en: Static Network Routes
ar: وُجهات الشبكة الثّابتة

en: Statically set IP addresses:
ar: عيّن عناوين IP بشكل ثابت:

en: Status
ar: الحالة

en: Subnet mask:
ar: قناع الشّبكة:

en: Succeeded. Please read the output.
ar: نجح. رجاء اقرأ المُخرَج.

en: Sweden
ar: السويد

en: Switching Profiles
ar: تبديل السّجلّات

en: Switching to profile %s
ar: جاري التّبديل إلى السّجلّ %s

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Testing configuration set...
ar: جاري اختبار وضع التّهيئة...

en: Thailand
ar: تايلاند

en: The "%s" Profile can not be deleted!
ar: السّجلّ الشّخصيّ "%s" لا يمكن حذفه!

en: The "%s" profile can't be renamed!
ar: السّجلّ الشّخصيّ "%s" لا يمكن إعادة تسميته!

en: The Loopback device can not be disabled!
ar: لم يمكن تعطيل جهاز loopback!

en: The Loopback device can not be edited!
ar: جهاز loopback لا يمكن تعديله!

en: The Loopback device can not be removed!
ar: جهاز loopback لا يمكن إزالته!

en: The Token Ring card could not be initialized. Please verify your settings and try again.
ar: لم يمكن ابتداء بطاقة Token Ring. رجاء تحقّق من إعداداتك وحاول مجدّداً.

en: The device type %s cannot be edited!
ar: نوع الجهاز %s لا يمكن تعديله!

en: The following network interfaces are configured in the active profile.
ar: واجهات الشّبكة التالية مُهيّئة في السّجلّ الخاصّ النّشط.

en: The name may only contain letters and digits!
ar: يمكن أن يحتوي الاسم على أحرف وأرقام فقط!

en: The profile can't be named "%s"!
ar: السّجلّ الشّخصيّ لا يمكن تسميته "%s"!

en: The profile name already exists!
ar: اسم السّجلّ الشّخصي موجود مسبقاً!

en: This software is distributed under the GPL. Please Report bugs to Red Hat's Bug Tracking System: http://bugzilla.redhat.com/
ar: يُوزّع هذا البرنامج تحت رخصة GPL. رجاء قم بتقرير العلل إلى نظام ردهات لتعقّب العلل: http://bugzilla.redhat.com/

en: Tie to specific ethernet card
ar: اربط مع بطاقة ethernet مُحدّدة

en: To activate the IPsec connection %s, the changes have to be saved.
ar: لتنشيط اتّصال IPsec %s، يجب أن تُحفظ التّغييرات.

en: To activate the network device %s, the changes have to be saved.
ar: كي تقوم بتنشيط جهاز الشّبكة %s، يجب أن تُحفظ التّغييرات.

en: To be rewritten!
ar: لإعادة كتابته!

en: To deactivate the IPsec connection %s, the changes have to be saved.
ar: لتعطيل اتّصال IPsec %s، يجب أن تُحفظ التّغييرات.

en: To deactivate the network device %s, the changes have to be saved.
ar: كي تقوم بتعطيل جهاز الشّبكة %s، يجب أن تُحفظ التّغييرات.

en: Token Ring Device
ar: جهاز Token Ring

en: Token Ring connection
ar: اتّصال Token Ring

en: Token ring card
ar: بطاقة Token ring

en: Transmit rate:
ar: مُعدّل البثّ:

en: Turkey
ar: تركيا

en: Type
ar: نوع

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: United States of America
ar: الولايات المتّحدة الأمريكيّة

en: Unknown
ar: مجهول

en: Unknown List %s
ar: لائحة مجهولة %s

en: Unknown option %s
ar: خيار مجهول %s

en: Updating devices...
ar: جاري تحديث تهيئة الأجهزة...

en: Updating hardware...
ar: جاري تحديث العتاد...

en: Updating profiles...
ar: جاري تحديث السّجلّات الشّخصيّة...

en: Usage: %s
ar: الاستخدام: %s

en: Use DHCP
ar: استخدم DHCP

en: Use _Callback Control Protocol (CBCP)
ar: استخدم بروتوكول الت_حكّم بالاتّصال الرّجعي (CBCP)

en: Use _Channel Bundling
ar: إستخدم تحزيم ال_قنوات

en: Use ethernet device aliases
ar: استخدم أسماء جهاز ethernet البديلة

en: Use this form to enter your T-Online account data.
ar: استخدم هذا النّموذج كي تُدخل معلومات حساب T-Online.

en: Used to manipulate encryption or scrambling keys and encryption mode. To set the current encryption key in hex digits enter the key with 0x prepended as 0xXXXXXXXX.
ar: تستخدم لمُعالجة التّشفير أو مفاتيح الخَلْط وأسلوب التّشفير. كي تُحدّد مفتاح التّشفير الحالي بأرقام ست عشريّة أدخل المفتاح مسبوقاً بـ0x مثل 0xXXXXXXXX.

en: Very High
ar: مرتفع جدّاً

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: Waiting to connect to
ar: بانتظار الاتّصال بـ

en: Waiting...
ar: جاري الانتظار...

en: Wireless Device Configuration
ar: تهيئة الجهاز اللّاسلكي

en: Wireless connection
ar: اتّصال لاسلكيّ

en: You have made some changes in your configuration.
ar: لقد قمت ببعض التّغييرات على تهيئتك.

en: You have selected the following information:
ar: لقد اخترت المعلومات التّالية:

en: You have to install the following packages, which are needed on your system!
ar: عليك تثبيت الحزم التّالية، والتي هي مطلوبة لنظامك!

en: You may configure IPsec tunnels and host to host connections here.
ar: يمكنك هنا تهيئة أنفاق IPsec واتّصالات مضيف إلى مضيف.

en: You may configure network devices associated with physical hardware here.  Multiple logical devices can be associated with a single piece of hardware.
ar: يمكن هنا تهيئة أجهزة الشّبكة المُرتبطة بالعتاد المادّي. عِدّة أجهزة منطقيّة يمكن ربطها مع عتاد واحد.

en: You may configure network hardware physically attached to the computer here.
ar: يمكنك هنا تهيئة عتاد الشّبكة المتّصل ماديّاً بهذا الحاسوب.

en: You may configure the system's hostname, domain, name servers, and search domain. Name servers are used to look up other hosts on the network.
ar: يمكنك تهيئة اسم مضيف النّظام، النّطاق، أسماء الخوادم، ونطاق البحث. أسماء الخوادم تُستخدم للبحث عن المضيفين الآخرين على الشّبكة.

en: You may specify static computer hostname to IP address mappings here.  If DNS is in use, these settings will take precedence over any information it may provide.
ar: يمكنك هنا تحديد تعيينات اسم مضيف ثابت للحاسوب إلى عنوان IP.  إن كانت خدمة اسم النّطاق (DNS) مُستخدمةً، سوف تكون الأولويّة لهذه الإعدادات قبل أي معلومات قد تُقدّمها الخدمة.

en: You will now be guided through the setup of the IPsec connection.
ar: سَوْف يتم إرشادك الآن خلال عملية إعداد اتّصال IPsec.

en: _AC-name:
ar: اسم ال_حساب (AC):

en: _Accumulate cost over multiple connections
ar: _تراكم التّكلفة على عدّة اتّصالات

en: _Activate
ar: ت_نشيط

en: _Activate connection when computer starts
ar: نشّ_ط الاتّصال عندما يشتغل الحاسوب

en: _Activate device when computer starts
ar: نشّ_ط الجهاز عند تشغيل الحاسوب

en: _Adapter identifier:
ar: م_ُعرّف المُحوّل:

en: _Adapter:
ar: مُ_حوّل:

en: _Add...
ar: أ_ضف...

en: _Address:
ar: _عنوان:

en: _Advanced
ar: _متقدم

en: _Alias:
ar: الاسم ال_بديل:

en: _Allow only above Dial-In Number
ar: اسمح لر_قم الاتّصال الهاتفي الوارد أعلاه فقط

en: _Authentication:
ar: ال_تّوثيق:

en: _Auto
ar: آل_ي

en: _Basic
ar: أ_ساسي

en: _Baud rate:
ar: مُعدّل ال_بثّ:

en: _Channel:
ar: ال_قناة:

en: _Choose Provider...
ar: ا_ختيار مزوّد...

en: _Compression
ar: ال_ضّغط

en: _Concurrent user number/suffix:
ar: رقم\لاحقة مستخدم مت_زامن(ة):

en: _Configure...
ar: _تهيئة...

en: _Cost
ar: _تكلفة

en: _Deactivate
ar: ت_عطيل

en: _Debug mode
ar: وضع أ_زالة العلل

en: _Delete
ar: ا_حذف

en: _Delete...
ar: _حذف...

en: _Device type:
ar: نوع ال_جهاز:

en: _Device:
ar: _جهاز:

en: _Dial mode:
ar: ط_ريقة الاتّصال:

en: _Edit
ar: _عدّل

en: _Edit...
ar: _تحرير...

en: _Encapsulation mode:
ar: و_ضْع التّضمين:

en: _Encryption key:
ar: مفتاح التّ_شفير

en: _Extra cost to start a connection:
ar: التّ_كلفة الإضافيّة لبدء اتّصال:

en: _Flow control:
ar: ت_حكّم الدّفق:

en: _Gateway:
ar: ال_بوّابة:

en: _General
ar: _عام

en: _Generate
ar: _توليد

en: _Hangup timeout:
ar: تعليق إ_غلاق الخطّ:

en: _Hardware Address
ar: _عنوان العتاد

en: _Hardware Device
ar: جهاز ال_عتاد

en: _Hardware device
ar: جهاز ال_عتاد

en: _Hardware device:
ar: جهاز ال_عتاد:

en: _Hardware:
ar: ال_عتاد:

en: _High Security (Internet)
ar: _مرتفع الأمن (إنترنت)

en: _Hostname:
ar: ا_سم المضيف:

en: _Hour
ar: _ساعة

en: _Info
ar: _معلومات

en: _Key (use 0x for hex):
ar: الم_فتاح (استخدم 0x للأرقام الست عشريّة):

en: _Login name:
ar: اسم الدّ_خول:

en: _Low Security
ar: م_نخفص الأمن

en: _Maximum idle time:
ar: الو_قت العاطل الأقصى:

en: _Minute
ar: د_قيقة

en: _Mode:
ar: ال_وضع:

en: _Modem device:
ar: جهاز ال_مودم:

en: _Monitor
ar: ال_شّاشة

en: _Nickname:
ar: الا_سم المستعار

en: _Number of seconds in basic accounting unit:
ar: _عدد الثّواني في وحدة المحاسبة الاساسيّة:

en: _Options
ar: _خيارات

en: _PPP option:
ar: خ_يار PPP:

en: _Personal password:
ar: كلمة المرور الشّ_خصيّة:

en: _Phone Number
ar: ر_قم الهاتف

en: _Phone number:
ar: _رقم الهاتف:

en: _Primary DNS:
ar: خادم اسم النّطاق (DNS) الأ_وّلي:

en: _Probe
ar: _جَسّ

en: _Probe for Address
ar: الجَسّ للع_نوان

en: _Probe for Address...
ar: الجَسّ من أجل الع_نوان...

en: _Profile
ar: _سجلّ خاصّ

en: _Provider
ar: المُز_وِّد

en: _Provider name:
ar: ا_سم المُزوّد:

en: _Route
ar: الوِ_جهة

en: _Second
ar: _ثواني

en: _Secondary DNS:
ar: خادم اسم النّطاق (DNS) ال_ثّانوي:

en: _Secure Device (LAN)
ar: ال_جهاز الآمن (منطقة شبكة محلّيّة (LAN))

en: _Service-name:
ar: اسم ال_خدمة

en: _Specified:
ar: م_ُحدّد:

en: _Subnet mask:
ar: ق_ناع الشّبكة:

en: _T-Online Account Setup
ar: إ_عداد حساب T-Online

en: _Terminate connection when session closes
ar: أنْهِ الاتّصال عند إغلاق ال_جلسة

en: _Tertiary DNS:
ar: خادم اسم النّطاق (DNS) الإضا_في:

en: _Time
ar: ال_وقت

en: _Transmit rate:
ar: م_ُعدّل البثّ:

en: _Use Callback
ar: استخدم الاتّصال ال_رّجعي:

en: _Use Hardware Address
ar: ا_ستخدم عنوان العتاد

en: _Use synchronous PPP
ar: ا_ستخدم PPP التّزامني

en: _Use touch tone dialing
ar: استخدم ط_لب نغمة اللّمس

en: _Wireless Settings
ar: الإعدادات اللّا_سلكيّة

en: auto
ar: آلي

en: chap
ar: بروتوكول توثيق مُصافحة الاختبار (chap)

en: chap+pap
ar: بروتوكول توثيق مُصافحة الاختبار (chap)+بروتوكول توثيق كلمة المرور (pap)

en: clear existing list prior of importing
ar: امسح اللّائحة الموجودة قبل الاستيراد

en: click the right mouse button for properties
ar: اضغط زّر الماوس الأيمن للخصائص

en: configured
ar: مُهيّء

en: dialup
ar: اتّصال هاتفي

en: encryption disabled
ar: تمّ تعطيل التّشفير

en: export / import IPsec list
ar: تصدير / استيراد لائحة IPsec

en: export / import device list (default)
ar: تصدير / استيراد لائحة الأجهزة (الافتراضي)

en: export / import hardware list
ar: تصدير / استيراد لائحة العتاد

en: export / import profile list
ar: تصدير / استيراد لائحة السّجلّات الخاصّة

en: export list (default)
ar: تصدير اللّائحة (الافتراضي)

en: import from file
ar: استيراد من ملفّ

en: import list
ar: استيراد اللّائحة

en: in
ar: داخل

en: inactive
ar: عاطل

en: manual
ar: يدوي

en: none
ar: لاشيء

en: ok
ar: موافق

en: out
ar: خارج

en: pap
ar: بروتوكول توثيق كلمة المرور (pap)

en: raw IP
ar: IP مُجرَّد

en: redhat network control - Properties
ar: تحكّم شبكة ردهات - خصائص

en: set the root directory
ar: حدّد دليل الجذر

en: switch / activate profile
ar: تبديل / تنشيط السّجلّ الخاصّ

en: sync PPP
ar: زامن PPP

en: system
ar: نظام

en: system-config-network - network configuration tool
    
    Usage: system-config-network -v --verbose
ar: system-config-network - أداة تهيئة الشّبكة
    
    الاستخدام: system-config-network -v --verbose

en: xDSL Configuration
ar: تهيئة xDSL

en: xDSL connection
ar: اتّصال xDSL
